We never sell your data to third parties
WEG 00526EP3QCT254V-W22 is a 5 HP, 1200/600 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct motor features a 254V frame, TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure, and 460V operation at 60Hz. Built on the W22 cast iron platform, it offers robust construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding environments.
MODEL 00526EP3QCT254V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,187.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
5/1.25
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
460
Specifications
| HP | 5/1.25 HP |
|---|---|
| kW | 3.7/0.92 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 7.06 |
| Fl Efficiency | 86.5% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 104 lbs |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more