We never sell your data to third parties
WEG 00589EP3PCT184V-W22 is a 5 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EPAct) motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) enclosure, a 184V NEMA frame, and operates on 200V at 60Hz. Built on the W22 premium cast iron platform, it offers robust construction for demanding industrial environments.
MODEL 00589EP3PCT184V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,327.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184T
HP
5/1.25
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 5/1.25 HP |
|---|---|
| kW | 3.7/0.92 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 184 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 15.2 |
| Fl Efficiency | 87.5% |
| 'C Dimension | 15.86 in |
| Voltage | 200 V |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600104.00 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | YRT100 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | KM050B-48.96-XX-HB1.00-56C |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | KSHA205 14UC |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more