We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00589EP3PCT215V2F1-W is a 5/1.25 HP, 1800/900 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This 200V, 60Hz motor features a NEMA 215T cast iron frame, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a 1.15 service factor. It is built on the W22 severe duty platform with IP55 enclosure, Class F insulation, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00589EP3PCT215V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,028.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
5/1.25
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 5/1.25 HP |
|---|---|
| kW | 3.7/0.92 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 215 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 15.1 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 19.517 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 181 lbs |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more