We never sell your data to third parties
WEG 00589EP3QCT184VF1-W2 is a 5/1.25 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 184T NEMA frame, 460V 60Hz operation, and a cast iron construction for severe duty service. This motor is engineered for reliable performance in demanding HVAC and industrial cooling systems.
MODEL 00589EP3QCT184VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,327.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184T
HP
5/1.25
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 5/1.25 HP |
|---|---|
| kW | 3.7/0.92 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 184 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 6.63 |
| Fl Efficiency | 87.5% |
| 'C Dimension | 15.86 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 104 lbs |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8210522.16 |
| Brand | Techtop |
| Model | BK3-CI-TF-404T-6-RR-G-60 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | KRV22XLLH |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more