We never sell your data to third parties
WEG 00712ET3HCT254T-W22 is a 7.5 HP, 1200 RPM, three-phase motor designed for cooling tower applications. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a 575V rating, a 254T cast iron frame, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 severe duty construction includes IEEE 841 vibration levels, Class F insulation, and a 1.15 service factor for reliable operation in demanding environments.
MODEL 00712ET3HCT254T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,182.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| HP | 7.5 HP |
|---|---|
| kW | 5.5 kW |
| RPM | 1200 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 7.58 |
| Fl Efficiency | 91.0% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 282 lbs |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more