We never sell your data to third parties
WEG 00712ET3PCT254T-W22 is a 7.5 HP, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor designed for cooling tower applications. This W22 series TEFC motor features a 254T cast iron frame, 200V voltage rating, and 60 Hz operation. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and IP55 enclosure protection for severe duty environments. The motor is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 vibration standards.
MODEL 00712ET3PCT254T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,182.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 33. 1 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 254T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 21. 8 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 10. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 8 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 254T |
| Full Load Amps | 21. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more