We never sell your data to third parties
WEG 00718ET3ECT213T-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor designed for cooling tower applications. This 7.5 HP, 1800 RPM motor features a 213T cast iron frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and dual voltage 208-230/460V operation. The W22 severe duty construction includes IEEE 841 vibration levels, Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00718ET3ECT213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,166.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 19. 9-18. 4/9. 18 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 8. 10/4. 05 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 19. 9-18. 4/9. 18 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | G-03-047-QTE |
| Brand | HubCity |
| Model | 0220-01501 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more