We never sell your data to third parties
WEG 00718ET3HCT213T-W22 is a 7.5 HP, 1800 RPM, three-phase motor with a 575V, 60Hz rating and a 213T NEMA frame. This W22 Premium Efficiency TEFC motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, cast iron construction, and is designed for Cooling Tower (CT) applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, IP55 enclosure protection, and is suitable for severe duty use with inverter duty capability up to 20:1 constant torque.
MODEL 00718ET3HCT213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,166.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 7. 34 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 3. 24 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 7. 34 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | System Plast |
| Model | 72206CGF/SS |
| Brand | WEG |
| Model | 15012EG3G449T-W22 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPRZ201-8-IL |