We never sell your data to third parties
WEG 00718ET3PCT213T-W22 is a 7.5 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 213T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor is rated for 200V, 60Hz operation and features cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor.
MODEL 00718ET3PCT213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,166.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 21. 1 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 9. 32 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 21. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600269.00 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503H0045 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more