We never sell your data to third parties
WEG 00726EP3QCT256V-W22 is a high efficiency EPAct TEFC three-phase motor designed for cooling tower applications. This 7.5 HP motor operates at 900/1800 RPM with a 460V, 60Hz power supply and features a 256V frame. Part of the W22 premium product line, it offers cast iron construction, IP55 enclosure protection, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding environments.
MODEL 00726EP3QCT256V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,238.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256T
HP
7.5/1.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 7.5/1.75 HP |
|---|---|
| kW | 5.5/1.3 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 256 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 10.1 |
| Fl Efficiency | 87.5% |
| 'C Dimension | 24.945 in |
| Voltage | 460V |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more