We never sell your data to third parties
WEG 00789EP3HCT213V-W22 is a W22 Premium Efficiency, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) three-phase motor designed for cooling tower applications. This 7.5 HP (1.75 HP at 900 RPM) motor operates at 575V, 60Hz with a 213V frame. It features EPAct High Efficiency, cast iron construction, and is rated for severe duty environments. The motor includes Class F insulation, ball bearings, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding industrial cooling systems.
MODEL 00789EP3HCT213V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,499.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213T
HP
7.5/1.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
575
Specifications
| HP | 7.5/1.75 HP |
|---|---|
| kW | 5.5/1.3 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 213 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 7.61 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 18.021 in |
| Voltage | 575 V |
| Brand | WEG |
| Model | 01536ET3H254JM-W22 |