We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00789EP3PCT254V2F1-W is a two-speed, three-phase TEFC motor rated for 7.5 HP at 1800 RPM and 1.75 HP at 900 RPM. It features a 200V, 60Hz power supply, a 254T NEMA frame, and is designed for cooling tower applications. This motor is built with a cast iron construction, offers a 1.15 service factor, and includes Class F insulation for reliable operation in demanding environments.
MODEL 00789EP3PCT254V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,518.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
7.5/1.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 7.5/1.75 HP |
|---|---|
| kW | 5.5/1.3 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 22.4 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 285 lbs |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | E2008MXL019 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more