We never sell your data to third parties
WEG 00789EP3QCT254V2F1-W is a 7.5/1.75 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 254T NEMA frame, 460V 60Hz operation, and a cast iron construction with IP55 enclosure for severe duty environments. This motor is built with Class F insulation and a 1.15 service factor, suitable for variable torque loads and inverter duty operation.
MODEL 00789EP3QCT254V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,518.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
7.5/1.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 7.5/1.75 HP |
|---|---|
| kW | 5.5/1.3 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 9.75 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 285 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240518.23 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | TLS-SMARTTEMP-XXL-460V |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240187.00 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | JH12508 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more