We never sell your data to third parties
WEG 00789EP3QCT254V2-W22 is a 7.5/1.75 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 254T cast iron frame, 460V 60Hz operation, and a 1.15 service factor. It is built on the W22 severe duty platform with Class F insulation, IP55 enclosure, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00789EP3QCT254V2-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,518.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
7.5/1.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 7.5/1.75 HP |
|---|---|
| kW | 5.5/1.3 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 9.75 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 285 lbs |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 7214B-5G C3FY |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130203.00 |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4821.044.113.M00723 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more