We never sell your data to third parties
WEG 01012AT3PCT256TF1-W2 is a 10 horsepower, 1200 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 256T NEMA frame, operates on 200V at 60Hz, and is part of the W2 product line. This motor is engineered for reliable performance in demanding environments where external airflow is provided by the driven equipment.
MODEL 01012AT3PCT256TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,618.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
256T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 1 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 256T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 29. 7 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 13. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 256T |
| Full Load Amps | 29. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 00512ET3HCT215TF1-W2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more