We never sell your data to third parties
WEG catalog number 01018AT3ECT215TF1-W2 is a 10 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor. It operates on 208-230/460V, 60Hz power and features a NEMA 215T cast iron frame. This motor is designed for cooling tower applications, offering a robust construction suitable for external fan cooling in demanding environments. The motor includes a 1.375-inch diameter shaft and is built to WEG's W2 platform specifications for reliable performance.
MODEL 01018AT3ECT215TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,370.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
213/5T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 27. 4-24. 8/12. 4 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 11. 3/5. 65 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 27. 4-24. 8/12. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more