We never sell your data to third parties
WEG 01018AT3HCT215T-W22 is a 10 horsepower, 1800 RPM, three-phase motor designed for cooling tower applications. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure, a 215T cast iron frame, and operates on 575V, 60Hz power. The W22 product line construction includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for severe duty environments with IP55 protection.
MODEL 01018AT3HCT215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,370.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
213/5T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 9. 92 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 4. 52 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 9. 92 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more