We never sell your data to third parties
WEG 01026EP3QCT284V-W22 is a high efficiency EPAct TEFC three-phase motor designed for cooling tower applications. This W22 premium motor features a 10/2.5 HP dual rating, 1200/600 RPM two-speed operation, and a 460V 60Hz power supply. It is built with a cast iron 284V frame, IP55 enclosure, and Class F insulation for severe duty service. The motor includes a 1.15 service factor and is suitable for variable torque applications with inverter duty capability.
MODEL 01026EP3QCT284V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,705.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284T
HP
10/2.5
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
460
Specifications
| HP | 10/2.5 HP |
|---|---|
| kW | 7.5/1.85 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 284 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 12.2 |
| Fl Efficiency | 89.5% |
| 'C Dimension | 24.950 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 377 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6209ZZNR |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130198.00 |
| Brand | WEG |
| Model | 20018EG3G449T-W22 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | CDP2008RZ |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more