We never sell your data to third parties
WEG 01089EP3HCT215VF1-W2 is a 10/2.5 HP, 1800/900 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 575V, 60Hz power supply, a NEMA 215T cast iron frame, and a 1.375-inch shaft diameter. This motor is built with Class F insulation, ball bearings, and a true IP55 enclosure for reliable operation in demanding environments. The dual-speed, dual-horsepower rating provides flexibility for variable airflow requirements in industrial cooling systems.
MODEL 01089EP3HCT215VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,696.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
10/2.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
575
Specifications
| HP | 10/2.5 HP |
|---|---|
| kW | 7.5/1.85 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 215 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 10.4 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 19.517 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 168 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | 0104XSSB41A-P |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more