We never sell your data to third parties
WEG 01089EP3PCT256V2F1-W is a 10/2.5 HP, 1800/900 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 256T NEMA frame, 200V 60Hz operation, and a cast iron W22 construction with IP55 protection. This motor is engineered for severe duty with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for variable torque applications with inverter duty capability.
MODEL 01089EP3PCT256V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,737.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256T
HP
10/2.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 10/2.5 HP |
|---|---|
| kW | 7.5/1.85 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 256 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 29.9 |
| Fl Efficiency | 89.5% |
| 'C Dimension | 24.945 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 329 lbs |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 15/5V1800 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more