We never sell your data to third parties
WEG 01089EP3QCT215V-W22 is a 10 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EP) motor features a 215V frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and operates on 460V 60Hz power. It is part of the W22 premium cast iron product line, offering robust construction for severe duty environments.
MODEL 01089EP3QCT215V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,696.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
10/2.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 10/2.5 HP |
|---|---|
| kW | 7.5/1.85 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 215 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 13 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 19.517 in |
| Voltage | 460V |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 7/8VP1320 |
| Brand | US Motors |
| Model | UJ5C1K18M |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more