We never sell your data to third parties
WEG 01089EP3QCT256V2-W22 is a two-speed, three-phase TEFC motor rated for 10 HP at 1800 RPM and 2.5 HP at 900 RPM. This 460V, 60Hz motor features a 256T NEMA frame, cast iron W22 construction, and is designed for cooling tower applications. It offers NEMA Premium efficiency (IE3), a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 enclosure protection for reliable operation in demanding environments.
MODEL 01089EP3QCT256V2-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,737.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256T
HP
10/2.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 10/2.5 HP |
|---|---|
| kW | 7.5/1.85 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 256 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 13 |
| Fl Efficiency | 89.5% |
| 'C Dimension | 24.945 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 360 lbs |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more