We never sell your data to third parties
WEG 01512ET3PCT284T is a 15 horsepower, 1200 RPM, three-phase motor designed for cooling tower applications. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, a 200V rating, and a 284T NEMA frame. It is constructed with a cast iron frame for severe duty operation, includes Class F insulation, and offers a 1.15 service factor. The motor is suitable for 60Hz operation and is built for reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL 01512ET3PCT284T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
284T
HP
15
Hz
60
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 65. 9 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 284T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 39. 8 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 13. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284T |
| Full Load Amps | 39. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | System Plast |
| Model | VG-SSR-SD-10 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1760-8M-22 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | GWE 5104-42 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more