We never sell your data to third parties
WEG 01512ET3PCT284T-W22 is a W22 Premium Efficiency three-phase motor rated 15 HP, 1200 RPM, with a 284T NEMA frame and 200V, 60Hz operation. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, cast iron construction, and is designed for Cooling Tower (CT) applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and meets IEEE 841 severe duty standards with IP55 protection and inverter duty capability.
MODEL 01512ET3PCT284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,453.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 66. 1 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 284T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 41. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 17. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284T |
| Full Load Amps | 41. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 14/5VK3000 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 21320RZW33C3 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more