We never sell your data to third parties
WEG 01518AT3HCT254TF1-W2 15HP, 1765RPM, 254T frame TEAO three-phase motor rated 575V 60Hz. Cast iron construction with Class F insulation and 1.15 service factor. Designed for cooling tower applications requiring Totally Enclosed Air Over enclosure.
MODEL 01518AT3HCT254TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,960.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 254T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 14. 4 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 6. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254T |
| Full Load Amps | 14. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-326TC-4-BR-D-50 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5/5VK2080 |