We never sell your data to third parties
WEG 01518ET3PCT254TF1-W2 is a 15 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 254T NEMA frame, operates on 200V at 60Hz, and is built on the W2 cast iron platform for durability. This motor is engineered for reliable performance in demanding cooling and ventilation systems.
MODEL 01518ET3PCT254TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,903.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 254T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 41. 4 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 18. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254T |
| Full Load Amps | 41. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | JW Winco |
| Model | 883-M12X1.5-20-B-MS |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more