We never sell your data to third parties
WEG 01526EP3HCT286VF1-W2 is a 15/3.75 HP, 1200/600 RPM, three-phase TEFC motor with a 286T frame and 575V, 60Hz rating. This cooling tower duty (CT) motor features a cast iron W2 platform construction, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a 1.15 service factor. It is designed for demanding cooling tower fan and blower applications, offering reliable performance with Class F insulation and IP55 enclosure protection.
MODEL 01526EP3HCT286VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,936.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
15/3.75
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
575
Specifications
| HP | 15/3.75 HP |
|---|---|
| kW | 11/2.8 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 286 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 14.4 |
| Fl Efficiency | 90.2% |
| 'C Dimension | 27.929 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 271 lbs |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | JW Winco |
| Model | 18MXB5 |
| Brand | WEG |
| Model | 01012AT3HCT256TF1-W2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more