We never sell your data to third parties
WEG 01526EP3PCT286V-W22 is a 15 HP, 1200/600 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct motor features a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure, a 286V frame, and operates on 200V at 60Hz. Part of the W22 premium product line, it offers robust cast iron construction and is engineered for reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL 01526EP3PCT286V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,936.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
15/3.75
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
200
Specifications
| HP | 15/3.75 HP |
|---|---|
| kW | 11/2.8 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 286 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 41.4 |
| Fl Efficiency | 90.2% |
| 'C Dimension | 27.929 in |
| Voltage | 200 V |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Mako Products |
| Model | NS10S4M2F |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 447TTDCD6086 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more