We never sell your data to third parties
WEG 01526EP3QCT286V-W22 is a 15 HP, 1200/600 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (P) motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, cast iron W22 construction, and a 286V frame. It operates on 460V, 60Hz power and is built for severe duty with a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 protection.
MODEL 01526EP3QCT286V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,936.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
15/3.75
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
460
Specifications
| HP | 15/3.75 HP |
|---|---|
| kW | 11/2.8 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 286 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 18 |
| Fl Efficiency | 90.2% |
| 'C Dimension | 27.929 in |
| Voltage | 460V |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCPX15-47 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E4800MXL019 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | SUCNFL205-16C0FG1 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more