We never sell your data to third parties
WEG 01589EP3PCT254VF1-W2 is a two-speed, three-phase TEFC motor rated for 15 HP at 1800 RPM and 3.75 HP at 900 RPM. This 200V, 60Hz motor features a 254T NEMA frame, cast iron construction, and is designed for cooling tower applications. It offers NEMA Premium efficiency (IE3), a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 enclosure protection for reliable operation in demanding environments.
MODEL 01589EP3PCT254VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,306.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
15/3.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 15/3.75 HP |
|---|---|
| kW | 11/2.8 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 43.8 |
| Fl Efficiency | 89.5% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 271 lbs |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more