We never sell your data to third parties
WEG 01589EP3QCT254VF1-W2 is a 15/3.75 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This 460V, 60Hz motor features a 254T NEMA frame, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is built for severe duty environments with Class F insulation and is suitable for use with variable frequency drives.
MODEL 01589EP3QCT254VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,306.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
15/3.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 15/3.75 HP |
|---|---|
| kW | 11/2.8 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 254 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 19 |
| Fl Efficiency | 89.5% |
| 'C Dimension | 23.213 in |
| Voltage | 460V |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more