We never sell your data to third parties
WEG 01589EP3QCT284V2F1-W is a 15/3.75 HP, 1800/900 RPM, 284T frame, TEFC three-phase motor rated for 460V 60Hz operation. This cooling tower duty (CT) motor features a cast iron W22 construction with NEMA Premium (IE3) efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. It is designed for two-speed applications in cooling tower fans and other HVAC systems requiring reliable performance in outdoor environments.
MODEL 01589EP3QCT284V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,478.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284T
HP
15/3.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 15/3.75 HP |
|---|---|
| kW | 11/2.8 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 284 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 18.7 |
| Fl Efficiency | 90.2% |
| 'C Dimension | 26.433 in |
| Voltage | 460V |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more