We never sell your data to third parties
WEG 02018AT3HCT256TF1-W2 is a 20 HP, 1800 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 575V, 60Hz power supply, a 256T NEMA frame, and a cast iron construction for durability. This motor is engineered for demanding industrial environments requiring reliable fan and blower operation.
MODEL 02018AT3HCT256TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,354.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
256T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 7 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 256T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 19. 3 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 8. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 256T |
| Full Load Amps | 19. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more