We never sell your data to third parties
WEG 02026EP3QCT324V-W22 is a 20 HP, 1200/600 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EPAct) motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, cast iron W22 construction, and a 324V NEMA frame. It operates on 460V, 60Hz power and is built for severe duty with a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 protection for reliable performance in demanding environments.
MODEL 02026EP3QCT324V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,678.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
20/5
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
460
Specifications
| HP | 20/5 HP |
|---|---|
| kW | 15/3.7 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 324 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 24.8 |
| Fl Efficiency | 90.2% |
| 'C Dimension | 29.62 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 318 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 14/5VK3000 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 21320RZW33C3 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more