We never sell your data to third parties
WEG 02089EP3QCT256V-W22 is a high efficiency EPAct TEFC three-phase motor rated 20 HP with dual speed 1800/900 RPM operation. This W22 premium motor features a 256V frame, 460V voltage, and 60Hz frequency, designed specifically for cooling tower applications. It offers cast iron construction, IP55 enclosure protection, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding environments.
MODEL 02089EP3QCT256V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,621.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256T
HP
20/5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 20/5 HP |
|---|---|
| kW | 15/3.7 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 256 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 26.1 |
| Fl Efficiency | 90.2% |
| 'C Dimension | 24.945 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 318 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | WEG |
| Model | 06018OT3H364T-W40 |
| Brand | CoxReels |
| Model | 1680-2824-EF |
| Brand | Nord Gear |
| Model | 204002787-200 |
| Brand | WEG |
| Model | 01518OT3H254T-W40 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more