We never sell your data to third parties
WEG 02512AT3ECT324TF1-W2 is a 25 horsepower, 1200 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 324T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. This motor is built with a cast iron construction for durability in demanding environments and is part of the W2 product line, suitable for direct drive fan applications where external airflow is provided.
MODEL 02512AT3ECT324TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,081.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
324T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 110 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 67. 2-60. 8/30. 4 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 28. 0/14. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 324T |
| Full Load Amps | 67. 2-60. 8/30. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Meltric |
| Model | 22-68043 & 22-6A013-1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more