We never sell your data to third parties
WEG 02512ET3PCT324T is a 25HP, 1200RPM, three-phase motor with a 324T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor is rated for 200V, 60Hz operation and is designed for Cooling Tower (CT) applications. It features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for severe duty environments with inverter duty capability up to 20:1 constant torque.
MODEL 02512ET3PCT324T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
324T
HP
25
Hz
60
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 110 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 324T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 70. 2 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 31. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 9 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 324T |
| Full Load Amps | 70. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Mako Products |
| Model | NS10S3M3F |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4601-6050 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more