We never sell your data to third parties
WEG 02512ET3PCT324T-W22 is a 25HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor designed for cooling tower applications. This W22 series TEFC motor features a 324T cast iron frame, 200V voltage, and 60Hz operation. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and IP55 enclosure protection for severe duty environments. The motor is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 vibration standards.
MODEL 02512ET3PCT324T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,933.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 110 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 324T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 69. 9 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 32. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 324T |
| Full Load Amps | 69. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240184.00 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more