We never sell your data to third parties
WEG 02518AT3ECT284TF1-W2 is a 25 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor. It features a 284T NEMA frame, operates on 208-230/460V 60Hz power, and is designed for cooling tower applications. This motor is part of the W2 product line, offering robust construction for demanding industrial ventilation and heat exchange systems.
MODEL 02518AT3ECT284TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,989.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
284T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 73. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 65. 2-59. 0/29. 5 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 24. 0/12. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 284T |
| Full Load Amps | 65. 2-59. 0/29. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 6218 NR C/3 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UCP208-109D1 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more