We never sell your data to third parties
WEG 02518AT3ECT284T-W22 is a 25 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor designed for cooling tower applications. This Totally Enclosed Air Over (TEAO) motor features a 284T cast iron frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. The W22 product line construction includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and IP55 protection for severe duty environments. It is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 02518AT3ECT284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,989.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
284T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 73. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 65. 2-59. 0/29. 5 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 24. 0/12. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 284T |
| Full Load Amps | 65. 2-59. 0/29. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | NUP 309 ECP |
| Brand | SMC |
| Model | MIW8-8D2-M9PZ |
| Brand | Toshiba |
| Model | VT130P9U430K |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more