We never sell your data to third parties
WEG 02589EP3PCT286VF1-W2 is a 25/6.25 HP, 1800/900 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This 200V, 60Hz motor features a 286T NEMA frame, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is built for severe duty environments with Class F insulation and is suitable for use with variable frequency drives. The motor's double-speed rating provides flexibility for fan and blower control in HVAC and industrial cooling systems.
MODEL 02589EP3PCT286VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,737.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
25/6.3
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 25/6.3 HP |
|---|---|
| kW | 18.5/4.6 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 286 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 67.6 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 27.929 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 512 lbs |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more