We never sell your data to third parties
WEG 02589EP3PCT324V2F1-W is a 25/6.25 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 324T NEMA frame, 200V 60Hz operation, and a cast iron W22 construction with IP55 enclosure. This motor is engineered for severe duty with Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 02589EP3PCT324V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,185.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
25/6.3
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 25/6.3 HP |
|---|---|
| kW | 18.5/4.6 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 324 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 71.1 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 29.62 in |
| Voltage | 200 V |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more