We never sell your data to third parties
WEG 02589EP3QCT286VF1-W2 is a 25/6.3 HP, 900/1800 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 286T NEMA frame, 460V 60Hz operation, and a cast iron W2 platform construction. This motor is engineered for reliable performance in demanding cooling tower environments with a robust design for extended service life.
MODEL 02589EP3QCT286VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,737.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
25/6.3
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 25/6.3 HP |
|---|---|
| kW | 18.5/4.6 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 286 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 29.4 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 27.929 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 498 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Nord Gear |
| Model | SK 80S/4 56C CUS |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more