We never sell your data to third parties
WEG 02589EP3QCT324V2F1-W is a 25/6.25 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 324T NEMA frame, 460V 60Hz operation, and a cast iron W22 construction with IP55 enclosure. This motor is built for severe duty with Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 02589EP3QCT324V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,185.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
25/6.3
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 25/6.3 HP |
|---|---|
| kW | 18.5/4.6 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 324 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 30.9 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 29.62 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 531 lbs |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more