We never sell your data to third parties
WEG 02589EP3QCT324V2-W22 is a 25/6.3 HP, 900/1800 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This cast iron W22 severe duty motor features a 324T NEMA frame, 460V 60Hz operation, and NEMA Premium (IE3) efficiency. It includes Class F insulation, IP55 enclosure protection, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range. The motor is built to IEEE 841 vibration standards and offers Class I Division 2 certification for hazardous locations.
MODEL 02589EP3QCT324V2-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,185.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
25/6.3
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 25/6.3 HP |
|---|---|
| kW | 18.5/4.6 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 324 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 30.9 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 29.62 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 531 lbs |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | F873BF-250K-B5-M8 |
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Model | AJ55TB32-16DT |
| Brand | Techtop |
| Model | CB3-AL-TF-56HC-4-B-D-2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more