We never sell your data to third parties
WEG 03012ET3ECT326T-W22 is a 30 HP, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 326T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for cooling tower applications, it operates on 208-230/460V 60Hz power and features the W22 severe-duty cast iron construction, IEEE 841 vibration levels, Class F insulation, and a 1.15 service factor. This inverter-duty motor is suitable for constant torque applications with a 20:1 speed range.
MODEL 03012ET3ECT326T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,396.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
326T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 132 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 326T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 79. 2-71. 6/35. 8 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 32. 0/16. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 326T |
| Full Load Amps | 79. 2-71. 6/35. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Century |
| Model | B180 |
| Brand | STIEBER |
| Model | DC5476A(4C) |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more