We never sell your data to third parties
WEG 03018AT3ECT286TF1-W2 is a 30 HP, 1800 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor. It features a 286T NEMA frame, operates on 208-230/460V at 60Hz, and is designed for cooling tower applications. This motor is part of the W2 product line, offering robust construction for demanding industrial ventilation and heat exchange systems.
MODEL 03018AT3ECT286TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,453.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
284/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 77. 6-70. 2/35. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 26. 0/13. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 77. 6-70. 2/35. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | HCFS206-20 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CFM014018012 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more