We never sell your data to third parties
WEG 03018AT3HCT286TF1-W2 is a 30 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 575-volt, 60 Hz power rating and a 286T NEMA frame. This motor is built with a cast iron construction for durability in demanding environments and is part of the W2 product line, offering reliable performance for industrial ventilation and heat exchange systems.
MODEL 03018AT3HCT286TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,453.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
284/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 1 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 28. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 10. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 28. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2CMP-R75 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | DJP0056FP |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more