We never sell your data to third parties
WEG 03018ET3PCT286TF1-W2 is a 30 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 200V, 60Hz power supply, a NEMA 286T cast iron frame, and a 1.15 service factor. This W22 platform motor offers NEMA Premium (IE3) efficiency, Class F insulation, and IP55 enclosure protection for reliable operation in demanding environments. The motor includes a 1.625-inch diameter shaft and is suitable for inverter duty applications.
MODEL 03018ET3PCT286TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,352.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 1 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 286T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 80. 7 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 25. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 286T |
| Full Load Amps | 80. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Cooper Wiring |
| Model | E1016-1635SK |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600290.00 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP1254 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more