We never sell your data to third parties
WEG 03089EP3HCT324V-W22 is a W22 Premium Efficiency cast iron TEFC three-phase motor rated 30 HP, 575V, 60Hz with 1800/900 RPM dual speed. This high efficiency EPAct motor features a 324V frame, IP55 enclosure, Class F insulation, and is designed for cooling tower applications. The motor includes a 1.15 service factor, ball bearings, and is suitable for severe duty environments.
MODEL 03089EP3HCT324V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,205.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
30/7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
575
Specifications
| HP | 30/7.5 HP |
|---|---|
| kW | 22/5.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 324 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 29.7 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 29.62 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 542 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4358-0200-100 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more